Logo: BIP
.
Baner: baner urządBaner: Rynek

Sport i Turystyka

Kilka słów o badaniach na Jeziorze Sławskim

Ilustracja do informacji: Kilka słów o badaniach na Jeziorze Sławskim
W drugiej połowie lipca na największym akwenie Pojezierza Sławskiego rozpoczęły się badania archeologiczne. Prowadzone one były na trzech stanowiskach w okolicy wyspy „Tuczno”, wyspy Kormoranów i Ptasiej. Miały charakter sondażowo-rozpoznawczy, ich celem było rozpoznanie ogólnej charakterystyki i zachowania stanowisk w celu określenia dalszego postępowania.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

5 Galeria zdjęć: Badania archeologiczne

Jak informują badacze na wszystkich trzech wspomnianych stanowiskach znajdują się ślady osadnictwa z okresu XI-XIII w. Udało się na nich odkryć dość liczne metalowe przedmioty, świadczące o codziennych czynnościach, m.in. połowach ryb (m.in. ościenie, haczyki) czy polowaniach (grot strzały, bełt kuszy). Znaleziono także pojedyncze ozdoby. Jednak większość pozostałości to tzw. pokonsumpcyjne pozostałości, czyli kości zwierzęce i potłuczone fragmenty naczyń, świadczące o stałym użytkowaniu tych wysp (zapewne w formie mieszkalnej). Ciekawymi fragmentami są z tego okresu dna naczyń, dość często zdobione tzw. znakami garncarskimi (krzyże, różne symbole o charakterze solarnym). Pozostałości z tego czasu można wiązać z pierwszą informacją z 1208 roku dotyczącą osady Lubogoszcz oraz jezior Tuczno i Radziechowo — możliwe, że gdzieś na tych wyspach należy szukać ówczesnej Lubogoszczy.
Wyspa Kormoranów wykorzystywana (poza XI-XIII w.) także w okresach wcześniejszych, w tzw. okresie przedpiastowskim (IX-X w.), a także w pradziejach, w dobie neolitu (tu około 3 tys. lat przed Chrystusem) oraz późnej epoce brązu i we wczesnej epoce żelaza (około 1 tys. lat przed Chrystusem). Z epoki brązu pochodzą pojedyncze przedmioty wykonane z brązu. Szczególnie jedna liczne ślady działalności człowieka na tej wyspie pochodzą z okresu IX-X wieku, które dostarczyły m.in. prawie całych naczyń glinianych. Istnieją przesłanki, aby podejrzewać, że w tym czasie wyspa mogła pełnić jakieś szczególne role (np. związane z pogańskim kultem).
Poza badaniami wykopaliskowymi prowadzono także prace podwodne mające na celu określenie ewentualnie zachowanych struktur drewnianych dookoła wysp. Ponadto wykonano badania okolicy dna za pomocą sonaru. Na pierwsze efekty tych prac będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.
Materiały z tegorocznych badań będą teraz analizowane i konserwowane przez specjalistów (archeologa, konserwatorów zabytków, osteologów, antropologów, archeobotaników itp.)
Dalsza ekspedycja planowana jest na przyszły rok.
Tegoroczne prace kierowane były przez Bartosza Tietza z ramienia Muzeum Ziemi Wschowskiej. Sponsorem wykopalisk jest firma Transfer Multisort Electronik. Wsparcia w pracach udzielili: Urząd Miejski w Sławie, Sławskie Centrum Kultury i Wypoczynku - SCKiWRatownictwo Wodne SławaWOPR Sława. Ponadto w pracach uczestniczyli wolontariusze, pomagający w pracach ziemnych i nurkowie oraz kilka osób w charakterze pracowników.
Na zdjęciach:
- Wyspa Tuczno, zdj. MZW,
- sierp z epoki brązu, zdj. MZW,
- oścień ok. XI-XIII w. zdjęcie zabytku przed konserwacją, zdj. OSMZA Głogów,
- prace podwodne, zdj. MZW,
- prace wykopaliskowe, zdj. MZW,
- znak garncarski na dnie naczynia, zdj. MZW.

SOLIDna droga do Sławy

Ilustracja do informacji: SOLIDna droga do Sławy
W miniony weekend na plaży Sławskie Centrum Kultury i Wypoczynku - SCKiW wystartowali uczestnicy cyklu zmagań maratonowych Solid MTB . Sławski wyścig był ostatnim w tegorocznej serii zmagań. W tej edycji SOLID wystartowało 457 sportowców, którzy rywalizują o zwycięstwo na wymagającej trasie po terenach naszej gminie. Chwile po starcie dorosłych na starcie pojawiły się dzieci od 2 roku życia, by wystartować na krótkim dystansie, specjalnie przygotowanym przez organizatorów.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

25 Galeria zdjęć: Kolarskie zmagania w Sławie

Zakończenie Letniego Turnieju Orlika

Ilustracja do informacji: Zakończenie Letniego Turnieju Orlika
Na orliku w Sławie zostały rozegrane ostatnie mecze w ramach 11 edycji „Letniego Turnieju Orlika”. Od połowy lipca swoje mecze rozgrywało ponad 50 dzieci. Zostały one podzielone na dwie kategorie wiekowe 1-3 i 4-6 klas Szkoły Podstawowej. W tygodniu każda grupa wiekowa rozgrywała po jednym turnieju.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

56 Galeria zdjęć: Podsumowanie Turnieju

Od połowy lipca zawodnicy zdobywali indywidualne punkty. Na każdym turnieju, czyli co tydzień składy były zmieniane. Za pierwsze miejsce w turnieju, piłkarze z danej drużyny otrzymywali 40 punktów, za drugie miejsce 30, za trzecie 20, a za czwarte 15 punktów. Dodatkowo za każdego strzelonego gola lub asystę doliczano graczom po punkcie. Na koniec podliczono punktację z wszystkich ośmiu turniejów i wyłoniono zwycięzców. Organizatorzy Mar-Goll dla każdego uczestnika przygotowali okazjonalną koszulkę, a dla pierwszych trzech osób w każdej kategorii wiekowej przygotowali pamiątkowe puchary. Nagrody dla uczestników zawodów ufundował Burmistrz Sławy.

Towarzyski mecz podczas Dni Sławy

Ilustracja do informacji: Towarzyski mecz podczas Dni Sławy
Na Stadionie Miejskim im. Zbigniewa Gołembskiego trwa przedsezonowy mecz. Na początku odbyła się część uroczysta, podczas której Prezes Dębu przekazał podziękowania za okazaną pomoc Burmistrzowi Sławy, przekazał również pamiątkową koszulkę Dębu Przybyszów. 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

31 Galeria zdjęć: Mecz towarzyski

 Z rąk Burmistrza, Wiesław Klecha otrzymał tytuł Sławski Laur. Tuż po części oficjalniej zawodnicy wybiegli na boisko, by rozegrać sparing. Dziś przeciwnikiem Dębu był Orkan Chorzemin, który na co dzień rozgrywa mecze w wielkopolskiej okręgówce. Piłkarze Dębu po pierwszej połowie prowadzili w meczu 3-0.

Podążają za marzeniami

Ilustracja do informacji: Podążają za marzeniami
Podczas tegorocznego Sławskiego Festiwalu Triathlonu odbył się Memoriał Jasia Kmiecia. Chłopca, który w ubiegłym roku wraz z opiekunem wziął udział w sławskim triathlonie. Jaś urodził się z ciężkimi schorzeniami, które spowodowały m.in. paraliż od pasa w dół. Mimo trudnej codzienności nie poddawał się i dzielnie walczył o swoje marzenia. 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

40 Galeria zdjęć: Podążają za marzeniami

Pewnego razu powiedział swojemu fizjoterapeucie Łukaszowi Malaczewskiemu:
- „Panie Łukaszu nauczy mnie Pan biegać”.
- „Nie Jasiu, ale jeżeli chcesz, to możemy razem biegać”.
I tak rozpoczęła się piękna historia chłopca i jego opiekuna, którzy jeździli po całej Polsce i brali udział w różnego rodzaju imprezach biegowych, spełniając tym samym marzenia małego mężczyzny. Niestety w październiku ubiegłego roku 11-letni Jaś niespodziewanie zmarł. Pan Łukasz pożegnał swojego podopiecznego tymi słowami „Ostatnim marzeniem naszego Mistrza było chodzić. Tu na ziemi niestety nikt z nas nie mógł go spełnić. Tak bardzo tego pragnął, że Bóg musiał wziąć wszystko w swoje ręce. Jaś wyruszył w daleką drogę, gdzie na pewno spełni się jego ostatnie marzenie. Żegnaj mój Przyjacielu...”. Jerzy Górski wspólnie z Fizjotriterapia-Fallow Your Dreams podjęli decyzję, aby podczas najbliższego triathlonu odbył się Memoriał ku pamięci Jasia Kmiecia.

Tak też się stało. W niedzielny poranek 14 ekip wzięło udział w tym sportowym wydarzeniu w kategorii Goście Specjalni. Opiekunowie wraz ze swoimi podopiecznymi wystartowali w Pierwszym Kroku do Ironmana. Podczas 400 metrów pływania opiekunowie ciągnęli za sobą ponton z dzieckiem w środku. Młodzi zawodnicy w specjalnych wózkach pokonali również 20-kilometrową trasę rowerową i ponad 4,6-kilometrową trasę biegową. W tej kategorii nie było przegranych, każdy uczestnik był zwycięzcą, gdyż ci mali ludzie przezwyciężają strach i walczą o spełnienie swoich marzeń. O godzinie 16:00 rozpoczęła się ceremonia wręczenia nagród. Każdy uczestnik memoriału otrzymał statuetkę i nagrody rzeczowe. Dodatkowo losowano również voucher na turnus rehabilitacyjny o wartości 6 tysięcy złotych, który przypadł jednej z uczestniczek. Start w tak wielkiej imprezie i emocje towarzyszące tym wydarzeniom na pewno na długo zapadną w pamięci tych małych wojowników. Organizatorzy zapewniają, że impreza na stałe wpisze się w harmonogram Triathlonu w Sławie.

Sportowe emocje w Sławskim Festiwalu Triathlonowym zakończone

Ilustracja do informacji: Sportowe emocje w Sławskim Festiwalu Triathlonowym zakończone
Po ciężkim niedzielnym dniu pełnym pływania, jazdy na rowerze i biegania. Przyszedł czas na wręczenie nagród zwycięzcom i oficjalne zakończenie XXII edycji tych elitarnych zawodów. Jak co roku nad organizacją czuwał „Najlepszy”, czyli Jerzy Górski-człowiek legenda, który nie tylko pokonał podwójnego Ironmana, zostając tym samym mistrzem świata, ale także pokazał niebywały hart ducha. W tegorocznym zawodach w dwóch kategoriach wzięło udział kilkaset uczestników z całej Polski. Oto zwycięzcy poszczególnych kategorii:
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

43 Galeria zdjęć: Sportowe emocje w Sławskim Festiwalu Triathlonowym zakończone.

Pierwszy Krok do Ironmana
kat. Mężczyzn
1 miejsce-Aleksander Wostal ze Szprotawy
2 miejsce-Maciej Grembski z Głogowa
3 miejsce-Michał Matusewicz z Jedliny-Zdrój
kat. Kobiet 
1 miejsce-Urszula Olejniczak z Głogowa
2 miejsce-Joanna Szczurowska z Głogowa
3 miejsce-Kinga Łapińska ze Sławy
1/3 Ironmana
kat. Mężczyzn
1 miejsce-Krzysztof Augustyniak z Polkowic
2 miejsce-Filip Przymusinski z Poznania 
3 miejsce-Damian Marciniak ze Świebodzina
kat. Kobiet
1 miejsce-Anna Halska z Cieszyna
2 miejsce-Marta Brukwińska z Kościana
3 miejsce-Sylwia Szpocińsa z Wrocławia.
Zwycięzcy otrzymali puchary, a także nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów. Organizatorzy wyszczególnili również osoby, które wygrały w swoich kategoriach wiekowych. Jak co roku losowano także nagrody. Wygrać mógł każdy uczestnik, warunkiem była tylko obecność podczas losowania. Nagrodą główną w loterii był sportowy rower marki BMW. Kolejny rok z triathlonem w tle za nami, organizatorzy już teraz zapraszają wszystkich na przyszłoroczną edycję Sławskiego Festiwalu Triathlonowego.

Aquathlon w Sławie

Ilustracja do informacji: Aquathlon w Sławie
Sławski Festiwal Triathlonu to jedyna taka impreza z wieloletnią tradycją, zapewniająca doskonałe warunki i świetny początek sezonu triathlonowego. Od pierwszej edycji gromadzi ona setki zawodników, którzy każdego roku przyjeżdżają do Sławy z całej Polski. Przez dwa dni plaża SCKiW i jej okolice stają się areną sportowych zmagań. Pierwszego dnia imprezy rywalizowały dzieci od 2 do 15 roku życia. Maluchy pod opieką rodziców stawiały pierwsze kroki w sportowym świecie, przebiegając symboliczny dystans. Nieco starsi na dystansie „Młodzik”, pokonywali trasy biegowe i pływackie samodzielnie. W tej grupie rywalizacja była już naprawdę zacięta.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

102 Galeria zdjęć: Aquathlon w Sławie

Rywalizowali o Puchar Lata

Ilustracja do informacji: Rywalizowali o Puchar Lata
W przystani Lubuski Klub Żeglarski w Sławie im. Mariusza Zaruskiego nad Jeziorem Sławskim miało miejsce uroczyste rozpoczęcie corocznych Regat Żeglarskich o Puchar Lata. Oficjalnego otwarcia w obecności siedemnastu załóg dokonali Komandor Klubu oraz Sędzie Główny Zawodów. Zanim jednak to nastąpiło, poczet sztandarowy wciągnął banderę na maszt. Po tym Komandor LKŻ przywitał gości, pokrótce omówił okoliczności spotkania, a także życzył zawodnikom sukcesu.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

15 Galeria zdjęć: Rywalizowali o Puchar Lata

Święto triathlonu w Sławie

Ilustracja do informacji: Święto triathlonu w Sławie
W najbliższy weekend 20 i 21 lipca plaża Sławskie Centrum Kultury i Wypoczynku - SCKiW i jej okolice staną się najważniejszą areną triathlonowych zmagań w Polsce. To w naszej gminie przez dwa dni najlepsi polscy triathloniści będą walczyć o medale Mistrzostw Polski. Jak informują organizatorzy tego typu zawody z wieloletnią tradycją, zapewniają doskonałe warunki i świetny początek sezonu triathlonowego.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

3 Galeria zdjęć: Sławski Festiwal Triathlonu

W sobotę swoją przygodę z elitarnymi zawodamirozpoczną najmłodsi uczestnicy w ramach Aquathlonu. Tego dnia również nieco starsi sprawdzą swoją formę na dystansie „Młodzik”. Drugi dzień zmagań to walka seniorów w dwóch kategoriach. Pierwsza grupa rywalizować będzie o miano najlepszego sportowca w kategorii „Pierwszy krok do Ironmana”, po nich na starcie pojawią się triathloniści biorący udział w „1/3 Drogi do Ironmana”. Przy okazji tegorocznych zmagań rozegrany zostanie Triathlon Sława. Memoriał Jasia Kmieciamałego wojownika, który rok temu brał udział SFT. Na trasie „Pierwszy krok do Ironmana” wystartują duety składające się z rodzica/opiekuna i niepełnosprawnego dziecka. Podczas zmagań w wodzie, dzieci będą pokonywać dystans w pontonie, a trasy kolarskie i biegowe w specjalnym wózku. 
Zapraszamy do kibicowania , przy okazji przypominamy, że 21 lipca droga wojewódzka 278 na trasie Sława — Konotop będzie wyłączona z ruchu na czas trwania zawodów w godzinach 9:30 - 15:00.

Strażacka rywalizacja w Przybyszowie

Ilustracja do informacji: Strażacka rywalizacja w Przybyszowie
W tegorocznych Międzygminnych Zawodach Prądopiłki Strażackiej wzięło udział 8 zastępów OSP z 4 gmin. Jak co roku organizatorzy stanęli na wysokości zadania, a podczas zawodów kibice mogli liczyć na wysoki poziom sportowy. Minimalnie przeszkodziła pogoda, w trakcie zawodów deszcz wymusił prawie godzinną przerwę. 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

52 Galeria zdjęć: Strażacka rywalizacja w Przybyszowie

Jednak strażacy nie wystraszyli się wody i zaczęli kontynuować jeszcze podczas ulewy. Pierwsze miejsce zajęli gospodarze, czyli OSP Przybyszów, którzy w finale po rzutach karnych pokonali OSP Konradowo, które tym samym zajęło drugie miejsce. O trzecie miejsce mecz rozegrało OSP Śmieszkowo i OSP Szlichtyngowa, jednobramkową różnicą bramek wygrało Śmieszkowo i to im przypadło ostatnie miejsce na podium. Statuetki za udział otrzymali OSP Szlichtyngowa, OSP Zaborówiec, OSP Sława, OSP Potrzebowo i OSP Łupice. Organizatorzy składają podziękowania Burmistrzowi Sławy, Dyrektorowi SCKiW, Piekarni Pani Hanny Schornik, firmie Balcerzak oraz marketowi Groszek.
1 2 3 4 5 6 ... 11

 • Baner: lubuskie.pl
 • Baner: sckiw.slawa.pl
 • Baner: zw.pl
 • Baner: EKO-Przyszłość
 • Baner: zwik.slawa.pl
 • Baner: osp.slawa.pl
 • Baner: KPP Wschowa
 • Baner: Powiatowy Urząd Pracy we Wschowie
 • Baner: WOPR WSCHOWA
 • Baner: RWS
 • Baner: LKŻ Sława
 • Baner: Kraina Lasów i Jezior
 • Baner: Sławski Klub Żeglarski
 • Baner: SLTZ
 • Baner: Triathlon Sława
 • Baner: Biblioteka Publiczna w Sławie
 • Baner: Mikroporady.pl