Logo: BIP
.
Baner: baner urządBaner: Rynek

Kultura

„Ziemia Lubuska w pigułce” czyli quiz wiedzy

Ilustracja do informacji: „Ziemia Lubuska w pigułce” czyli quiz wiedzy
W piątek przedstawiciele kół wiejskich z terenu gminy Sława wzięli udział w konkursie wiedzy. Trzy delegacje w tym Koło Gospodyń Wiejskich z Ciosańca, Lipinek i Krążkowa odpowiadały na pytania w ramach zgadywanki pn. Fortuna kołem się toczy. Zadaniem drużyn było udzielenie odpowiedzi na 10 pytań, zostały one ukryte pod daną cyfrą na Kole Fortuny.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Kapitanowie zespołów przed każdą turą kręcili kołem, losując cyfrę dla swojej drużyny. Najlepiej z testem wiedzy o wojewódzkie lubuskim poradzili sobie mieszkańcy Ciosańca, drugie miejsce zajęły Panie z Lipinek, a trzecie delegacja z Krążkowa. Organizatorami quizu była Kraina Lasów i Jezior - Lokalna Grupa Działania z siedzibą w Siedlisku, całość została zrealizowana ze środków województwa lubuskiego w ramach działania na rzecz rozwoju obszarów wiejskich „Lubuska Odnowa Wsi”. Na zakończenie obecni na spotkaniu mogli wysłuchać krótkiego koncertu w wykonaniu instruktora muzycznego Henryka Cyrana.

Party Grill w Krążkowie

Ilustracja do informacji: Party Grill w Krążkowie
Inwestycja ta jest kolejną wykonywaną w ramach Sławskiego Budżetu Obywatelskiego 2020. Według zakresu zadania na placu naprzeciw sali wiejskiej powstaje wiata rekreacyjna o długości 30 metrów i szerokości 4 metrów z dachem dwuspadowym. Obok wiaty powstanie również palenisko kamienne. 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Projekt mieszkańców Krążkowa zyskał poparcie 1438 mieszkańców naszej gminy, dzięki czemu w swojej strefie zajął drugie miejsce. Wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Produkcyjno Handlowo Usługowe Michał Kocioruba z Lipinek. Koszt przedsięwzięcia to 58.399,17 złotych, altana wykonana zostanie do końca września. 

SOLIDna rywalizacja w Starym Strączu

Ilustracja do informacji: SOLIDna rywalizacja w Starym Strączu
Podobnie jak w latach ubiegłych Solid MTB rozgrywa jeden ze swoich etapów na terenie naszej gminy. Ze względu na prace związane z rewaloryzacją Parku Miejskiego start i meta zawodów została przeniesiona na boisko w Starym Strączu. Oficjalnego otwarcia dokonał Zastępca Burmistrza Sławy Krzysztof Gruszewski, który dął również sygnał do startu. W zawodach bierze udział kilkuset zawodników z całej Polski. Uczestnicy mają do pokonania wymagająca i trudną trasę, na której zostały wykorzystane stare nasypy kolejowe oraz pobliskie wzgórza w tym Stara Winna Góra. Organizatorzy przygotowali cztery różne dystanse, a zawodnicy zostali podzieleni na grupy w zależności od wyboru długości trasy.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

3 Galeria zdjęć: SOLIDna rywalizacja w Starym Strączu

W zawodach rywalizowało 274 uczestników. Oto wyniki OPEN na poszczególnych trasach.
Giga - 64 km
1. MRÓZ Mateusz
2. JELENIEWSKI Filip
3. GEHRKE Michał
Mega - 44 km
1. MĄDRY Jakub
2. RULIŃSKI Adrian
3. DZIEMIDOWICZ Radosław
Mini - 24 km
1. MIKOŁAJCZYK Przemysław
2. URBANIAK Marek
3. KOBUSIŃSKI Adrian
Medale zawodnikom zajmującym miejsce na podium wręczył Zastępca Burmistrza Sławy Krzysztof Gruszewski, który podziękował im za zdrową rywalizację i za to, że tak licznie zjawili się na zawodach w naszej gminie. Ciekawostką jest, iż drugie miejsce na trasie Mega Open wywalczył lokalny sportowiec, mieszkaniec Gminy Sława Adrian Ruliński. Adrian obecnie w klasyfikacji generalnej całego cyklu SOLID w kategorii wiekowej M2 zajmuje 3 miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Upamiętnili tragiczną rocznicę

Ilustracja do informacji: Upamiętnili tragiczną rocznicę
Dziś w 81. rocznicę napaści Rosji Sowieckiej na Polskę na Placu Pamięci przy ul. Odrodzonego Wojska Polskiego zgromadzili się mieszkańcy Gminy Sława.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

17 września 1939 roku, łamiąc Polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren II Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch zbrodniczych systemów był rozbiór osamotnionej Polski. Atak na Polskę, która broniła się przed niemieckim okupantem, był swoistym nożem w plecy wymierzonym przez Rosję Sowiecką.

 
Obecni na dzisiejszym spotkaniu uczcili pamięć naszych przodków, którzy w pamiętnym wrześniu 1939 roku do końca walczyli o wolną Polskę. Krótkie wystąpienie historyczne przygotowali podopieczni sławskiej podstawówki, po nich poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów.

Inauguracja roku szkolnego w sławskiej placówce

Ilustracja do informacji: Inauguracja roku szkolnego w sławskiej placówce
W szkole im. Franciszka Niewidziajły miało miejsce uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021. Ze względu na zagrożenie związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w inauguracji wzięła udział ograniczona liczba osób. Na początku spotkania Dyrektor placówki pani Małgorzata Krzyśków przywitała najmłodszych pierwszoklasistów, tych którzy dzisiaj zaczęli swoją przygodę ze szkołą.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

25 Galeria zdjęć: Rozpoczęcie roku szkolnego

Po niej głos zabrał Zastępca Burmistrza Sławy - pan Krzysztof Gruszewski, który w imieniu samorządu sławskiego powitał nową Dyrektor i kadrę kierowniczą podstawówki. Kulminacyjnym momentem uroczystości było złożenie ślubowania i pasowanie pierwszaków na uczniów. Przyjęte w poczet uczniów, stały się członkami społeczności szkolnej, czyli nie są już tylko dziećmi, ale też uczniami sławskiej placówki.

XX finał festiwalu Śpiewać może każdy

Ilustracja do informacji: XX finał festiwalu Śpiewać może każdy
Na scenie przy Plaży Miejskiej na terenie Sławskiego Centrum Kultury i Wypoczynku w Sławie odbył się jubileuszowy XX festiwal piosenki „Śpiewać może każdy”. 
W tym roku z racji panującej na świecie pandemii COVID-19 przesłuchania odbyły się w formie elektronicznej. Sam finał natomiast przeprowadzony został w reżimie sanitarnym. Na scenie wystąpiło 29 wykonawców w 4 kategoriach wiekowych. Uczestnicy solo lub przy akompaniamencie instrumentu muzycznego zaśpiewali piosenki z różnych repertuarów. Temat piosenki był dowolny. Dla wszystkich wykonawców organizatorzy przygotowali dyplomy uczestnictwa, dla najlepszych natomiast dodatkowo nagrody rzeczowe. Jury po długich i burzliwych obradach wyłoniło zwycięzców w każdej z kategorii, którzy tradycyjnie otrzymali złoty mikrofon. Komisja konkursowa pracowała w następującym składzie:
1. Mariusz Woźniak – muzyk, aranżer, wokalista- Przewodniczący jury
2. Małgorzata Tryczyńska – pedagog, nauczyciel wychowania muzycznego
3. Katarzyna Łuczak – muzyk, wokalistka zespołu TOKA
4. Justyna Kowalska – pedagog, nauczyciel wychowania muzycznego
Po wysłuchaniu 9 wykonawców w I kategorii wiekowej (rocznik 2010 i młodsi) jury postanowiło przyznać:
I nagrodę Łucji Marii Kosińskiej reprezentującej Klub piosenki SOLO ze Wschowy
II nagrodę Julii Lisowskiej ze Sławskiego Centrum Kultury i Wypoczynku
III nagrodę Mai Bartoszek również ze Sławskiego Centrum Kultury i Wypoczynku
W tej kategorii wiekowej przyznano również wyróżnienia, które trafiły w ręce Wiktorii Szkudlarskiej z Fundacji Centrum Sztuki INTEGRACJA z Leszna, Marcina Szymańskiego ze Sławskiego Centrum Kultury i Wypoczynku oraz Antoniego Kosińskiego z Klubu Piosenki SOLO we Wschowie.
Po wysłuchaniu 11 uczestników II kategorii wiekowej (roczniki 2004-2006) jury postanowiło przyznać:
I nagrodę Wiktorii Muszyńskiej ze Studia KIDS ART w Warszawie
II nagroda trafiła w ręce Jakuba Jarosika ze Studium Muzycznego TONIKA w Zielonej Górze.
III nagrodę dla Mai Gontarczyk ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Żarach.
Wyróżnienia w tej kategorii wiekowej trafiły w ręce Anny Sobkowicz z Legnicy oraz Leny Figler reprezentującej Klub 11 Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu.
Po wysłuchaniu 8 wykonawców w III kategorii wiekowej (rocznik 2001-2003) jury postanowiło przyznać:
I nagrodę Natalii Kawszyn z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Płocku
II nagrodę dla Norberta Wronki ze Studia KIDS ART w Warszawie
III nagrodę przyznano ex aequo dla Nikodema Koniecznego ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Zielonej Górze oraz Wojciecha Stefanowskiego z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej we Wrocławiu
Wyróżnienie w tej kategorii wiekowej otrzymała Julia Kamińska ze Studium Wokalnego KATHARSIS w Świdnicy.
W IV kategorii wiekowej (rocznik 2000 i starsi) przesłuchano 1 uczestnika, który otrzymał wyróżnienie i był to Kacper Kozyra z Fundacji Centrum Sztuki INTEGRACJA w Lesznie.
Ponadto przyznano dwie nagrody specjalne. Tytuł Najlepiej Śpiewającej Sławianki otrzymała Julia Lisowska ze Sławskiego Centrum Kultury i Wypoczynku.
Nagroda w postaci sesji nagraniowej ufundowana przez Regionalne Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze trafiła w ręce Jakuba Jarosika ze Studium Muzycznego TONIKA w Zielonej Górze.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.
Przesyłamy gorące podziękowania naszym darczyńcom, dzięki którym laureaci Festiwalu otrzymali wspaniałe nagrody. A byli to:
• Cezary Sadrakuła Burmistrz Sławy
• Tomasz Krzymiński Dyrektor Sławskiego Centrum Kultury i Wypoczynku
• Starostwo Powiatowe we Wschowie
• Regionalne Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze
• Słowo Ziemi Wschowskiej
• Przedsiębiorstwo Budownictwa Specjalistycznego i Melioracji Sp. z o.o. w Legnicy
• Zyta Derewlanko-Chomiak, Urszula Maciejewska i Edyta Pyziak-Turańska
• Handel - Usługi J&L Leszek Kijowski w Sławie
• Tadeusz Masłowski właściciel sklepu „BENY - MY CENTER” w Sławie
• P.W. „ASTRA” Marcin Piasny w Sławie
• Sklep „GREWA” Moda damska i męska w Sławie
• P.H.U. „TELEMAR” Marcin Szala w Sławie
• Państwo Jolanta i Grzegorz Jurgawka właściciele Warzywniaka „JOLKA” w Sławie
• Sklep muzyczny ANDANTINO we Wschowie.
Dzięki sponsorowi, właścicielowi firmy ANAR P.H. Import-Export Art. Gumowe Robert Pihowicz nagłośnieniem Festiwalu zajęła się firma ARBI Ryszard Nowak Działalność Muzyczno-Usługowo-Handlowa z Kaszczoru.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

36 Galeria zdjęć: Śpiewać może każdy

Rusza sezon kąpielowy

Ilustracja do informacji: Rusza sezon kąpielowy
Od soboty 27 czerwca rozpoczyna się sezon kąpielowy. W tym roku na terenie Sławskie Centrum Kultury i Wypoczynku - SCKiW będą funkcjonowały dwa zgłoszone i strzeżone przez WOPR Sława kąpieliska. Właśnie dziś na nowej plaży trwają prace związane z wytyczeniem miejsca kąpieli, adekwatnych do poziomu wody. Jeszcze dziś stanie tam wieżyczka ratownicza. Ratownicy będą do dyspozycji codziennie od godziny 10:00 -18:00.
Przed otwarciem plaż, każdorazowo czyszczone jest także dno, gdyż niestety znajdowane są tam różnego rodzaju przedmioty, w tym szkło. Drodzy goście ośrodka SCKiW przypominamy, że śmieci powinny trafiać do koszy, nie do jeziora. Dbajcie o to, co oferuje ośrodek.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

11 Galeria zdjęć: Rusza sezon kąpielowy

Ołtarz odświeżony

Ilustracja do informacji: Ołtarz odświeżony
W minionym tygodniu w kościele pw. św. Michała Archanioła przeprowadzone zostały prace renowacyjne ołtarza głównego. Pracownicy częstochowskiej firmy wypełnili ubytki, pozłocili centralną cześć, w której znajduje się płaskorzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego, tabernakulum i pozostałe zdobienia. W krótkiej galerii prezentujemy końcowy efekt.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

8 Galeria zdjęć: Ołtarz po remoncie

Trwa renowacja ołtarza

Ilustracja do informacji: Trwa renowacja ołtarza
W kościele pw. św. Michała Archanioła w Sławie trwają prace renowacyjne ołtarza głównego. Przypomnijmy, że ołtarz ten pochodzi z początku XVII wieku. W wieku XVIII został on poddany barokizacji i zawiera relikty wcześniejszego ołtarza z 1560 roku, którymi są drewniane polichromowane skrzydła. 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

6 Galeria zdjęć: Renowacja ołtarza

Wśród elementów, które zostały poddane renowacji znalazły się wspomniane skrzydła. Oprócz nich firma z Częstochowy wypełnia ubytki, pozłaca centralną cześć, w której znajduje się płaskorzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego, tabernakulum i pozostałe zdobienia.

Uwaga przedsiębiorcy!!!

Ilustracja do informacji: Uwaga przedsiębiorcy!!!
Korzystającym z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przypominamy o zbliżającym się terminie płatności, który mija 31 maja br.
 
Ponadto przypominamy, że wpłat należy dokonywać
na rachunek o nr 23 8669 0001 0004 9269 2000 0002, a nie na indywidualne subkonto podatkowe.
1 2 3 4 5 6 ... 35


Kalendarz imprez

 • Baner: lubuskie.pl
 • Baner: sckiw.slawa.pl
 • Baner: zw.pl
 • Baner: EKO-Przyszłość
 • Baner: zwik.slawa.pl
 • Baner: osp.slawa.pl
 • Baner: KPP Wschowa
 • Baner: Powiatowy Urząd Pracy we Wschowie
 • Baner: WOPR WSCHOWA
 • Baner: RWS
 • Baner: LKŻ Sława
 • Baner: Kraina Lasów i Jezior
 • Baner: Sławski Klub Żeglarski
 • Baner: SLTZ
 • Baner: Triathlon Sława
 • Baner: Biblioteka Publiczna w Sławie
 • Baner: Mikroporady.pl
Znajdź nas na Facebooku