Logo: BIP
.
Baner: LKŻBaner: Nowy rynekBaner: baner urządBaner: RynekBaner: Molo

Dashboard

Pasowanie na przedszkolaków

Ilustracja do informacji: Pasowanie na przedszkolaków
Dzień 16 listopada pozostanie na długo w pamięci podopiecznych Przedszkola im. Czesława Janczarskiego w Sławie i ich rodziców. Tego właśnie dnia odbyła się ważna przedszkolna uroczystość – pasowanie na przedszkolaka.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

45 Galeria zdjęć: Pasowanie na przedszkolaków

Uroczystość rozpoczęła się od powitania gości i przedstawienia krótkiej części artystycznej. Maluchy zaprezentowały swoje umiejętności, dając tym samym dowód jak dużo potrafią. Były piosenki, wierszyki i taniec. Po części artystycznej dzieci złożyły ślubowanie, obiecały: zgodnie bawić się w przedszkolu, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, słuchać pani i pomagać kolegom. Następnie wychowawczyni grupy dokonała uroczystego pasowania każdego dziecka na przedszkolaka.

Świetlica w Goli odnowiona

Ilustracja do informacji: Świetlica w Goli odnowiona
Na początku listopada zakończył się remont elewacji sali wiejskiej w Goli. Łącznie ok. 160 m2 powierzchni zostało ocieplone i otynkowane, całość została również pomalowana. Łączny koszt inwestycji wyniósł ponad 12 tys.zł. Odnowiony budynek prezentuje się bardzo estetycznie.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

2 Galeria zdjęć: Sala w Goli

Jaśniej i bezpieczniej w Sławie

Ilustracja do informacji: Jaśniej i bezpieczniej w Sławie
W ostatnich dniach zakończył się montaż nowych punktów oświetleniowych w obrębie ulicy Przemysłowej. Firma Elektroinstal ze Wschowy zgodnie z umową na realizację zadania miała czas do 21 grudnia br. Dzisiaj nastąpił odbiór końcowy inwestycji, który swym zakresem obejmował montaż 19 latarni z oprawami LED. Łączna wartość zadania wyniosła 97.016,25 zł brutto.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

3 Galeria zdjęć: Nowe oświetlenie

Święto Niepodległości w Sławie

Ilustracja do informacji: Święto Niepodległości w Sławie
Dokładnie 100 lat temu Polska po długim okresie zaborów, powróciła na mapę Europy. Udało się to pomimo 123 lat prześladowań, wywózek, wynarodowień pokoleń Polaków nasza Ojczyzna znów stała się Niepodległa. Nie byłoby to możliwe bez niezłomnej postawy naszych przodków, którzy od początku pracą organiczną i orężem walczyli o wolność. 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

107 Galeria zdjęć: 100-lecie odzyskania Niepodległości

11 listopada 1918 roku zakończyła się pierwsza Wojna Światowa, jeden z najkrwawszych konfliktów w dziejach. Europa świętowała, a w Polsce, która odradzała się jak „Feniks z popiołów” Rada Regencyjna przekazała władze wojskową Józefowi Piłsudskiemu i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Szansy danej przez historię Polacy nie zmarnowali i aktywnie przystąpili do przejmowania władzy na ziemiach polskich okupowanych przez państwa centralne.
Sławianie pamiętali o tej niezwykłej rocznicy i tłumnie zebrali się na gminnych obchodach Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Pamięć ta i duma już kilka dni wcześniej była widoczna na ulicach naszej gminy. Sławianie chętnie wywieszali biało-czerwone flagi. W sumie przez ostatnie trzy akcje Urząd Miejski rozdał blisko 3 tys. sztuk!
Uroczystości rozpoczęły się od nabożeństwa w intencji Ojczyzny. Piękne patriotyczne kazanie i modlitwa wiernych nadały niezwykle uroczysty charakter niedzielnej liturgii. Po Mszy św. uczestnicy przeszli wspólnym przemarszem dookoła świątyni pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie odbyło się jego odsłonięcie. Tam od odśpiewania Hymnu Narodowego rozpoczęła się dalsza część uroczystości. Burmistrz Sławy Cezary Sadrakuła i zaproszeni goście wygłosili przemówienia.
Poświęcenia pomnika dokonał ksiądz biskup Adam Dyczkowski. Swoje przemówienie wygłosił także przedstawiciel komitetu społecznego „Patriotyczna Sława”, Leszek Lenarczyk, który m.in. przypomniał historię naszego Narodu.
Grupa rekonstrukcyjna, która przyjechała do Sławy z Warszawy uświetniła wydarzenie salwą armatnią. W międzyczasie na Starym Rynku pojawił się biało-czerwony korowód złożony z bryczek przyozdobionych flagami narodowymi oraz ułani z grupy rekonstrukcyjnej. Ich obecność była niezwykłą atrakcją nie tylko dla najmłodszych sławian. Na zakończenie poszczególne delegacje złożyły wiązanki pod pomnikiem.

Wystawa "O Niepodległość"

Ilustracja do informacji: Wystawa "O Niepodległość"
Zwieńczeniem niedzielnych obchodów było otwarcie wystawy „O Niepodległość". Uroczystego otwarcia dokonał Burmistrz Sławy, który przywitał gości i przedstawił organizatorów, tuż po nim głos zabrał kustosz wystawy Apoloniusz Fic, opowiedział on pokrótce o walkach niepodległościowych i ojcach niepodległości. Wystawa mieści się w sali posiedzeń na parterze Urzędu Miejskiego, będzie ona dostępna dla zwiedzających codziennie od godziny 10:00 do 16:00 do dnia 16 grudnia.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

23 Galeria zdjęć: Wystawa "O Niepodległość"

Patriotyczne granie w kościele

Ilustracja do informacji: Patriotyczne granie w kościele
Kolejnym muzycznym akcentem tegorocznych obchodów Narodowego Dnia Odzyskania przez Polskę Niepodległości był koncert chórów. W kościele pw. Michała Archanioła rozbrzmiewały pieśni patriotyczne i legionowe. Przed sławską publicznością wystąpiły chóry wśród nich Cantate Deo ze Sławy przy akompaniamencie orkiestry Fermata Band z Nowej Soli.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

23 Galeria zdjęć: koncert chórów

W Krzepielowie upamiętnili Jubileusz 100-lecia odzyskania Niepodległości

Ilustracja do informacji: W Krzepielowie upamiętnili Jubileusz 100-lecia odzyskania Niepodległości
W piątek 9 listopada 2018 r. odbyła się akademia związana z uroczystością 100 - rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość poprzedziła msza święta, po której obecni udali się na salę wiejską. O godzinie 11.11 po sygnale danym przez strażaków odśpiewano cztery zwrotki hymnu, a następnie uczniowie starszych klas zatańczyli poloneza. 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

12 Galeria zdjęć: Uroczystość w Krzepielowie

W montażu słowo – muzycznym wychowankowie szkoły podstawowej bardzo sugestywnie przedstawili przyczyny utraty niepodległości i heroiczną walkę Polaków o jej odzyskanie. Obchody uświetnił również Zespół Pieśni i Tańca im. Michała Krechowca, którego członkowie zatańczyli krakowiaka i zaśpiewali pieśni patriotyczne. Osobom obecnym na uroczystości apel bardzo się podobał, a w niejednym oku zakręciła się łza.

Niepodległa do Hymnu!

Ilustracja do informacji: Niepodległa do Hymnu!
Jeszcze Polska nie zginęła, KiedyMyŻyjemy słowa Hymnu punktualnie o godz. 11.11 głośnio rozbrzmiały na Stadionie Miejskim w Sławie. W centrum naszego miasta zgromadziło się kilkaset osób głównie uczniów i przedszkolaków, którzy wzięli udział w ogólnopolskiej akcji śpiewania hymnu w ramach 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wspólnie odśpiewaliśmy cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego dla Niepodległej.
Dumni z Polski

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

53 Galeria zdjęć: Narodowe śpiewanie

Biało-czerwony przemarsz

Ilustracja do informacji: Biało-czerwony przemarsz
Ulicami Sławy biało- czerwonym pochodem przeszli podopieczni Happy House - Szkoła Podstawowa / Centrum Językowe. Przez całą trasę uczniowie śpiewali piosenki patriotyczne, legionowe i Mazurka Dąbrowskiego. 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

33 Galeria zdjęć: biało-czerwony marsz

Mieli ze sobą flagi, baloniki i wiele gadżetów w barwach narodowych. W ramach obchodów 100 - lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości młodzi Sławianie wzięli udział w akcji Niepodległa do Hymnu! ????????
KiedyMyŻyjemy
Dumni z Polski

„Blues dla Niepodległej”

Ilustracja do informacji: „Blues dla Niepodległej”
W sobotni wieczór w sali kameralnej sławskiego Domu Kultury odbyła się prawdziwa bluesowa uczta. Zebrana publiczność miała okazję wysłuchać polsko-amerykańskiego duetu Guitar Mark & Johnny Drummer. Artyści z prawdziwą pasją i sporą dawką humoru zaprezentowali bluesa na najwyższym poziomie.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

4 Galeria zdjęć: koncert bluesowy

Gitar Mark to światowego formatu polski gitarzysta, wykonawca i pasjonat głębokiej tradycji bluesa – downhome blues. Wykonuje różne style bluesa, grał z wieloma wielkimi artystami z USA. Promuje sensu stricte bluesa (real blues) w Polsce, od wielkich scen po granie na ulicach, opowiada w bardzo ciekawy sposób o bluesie i jego historii. Jest prezesem Son House Gospel Blues Society.
Johnny Drummer urodził się i wychował w Alligator (Mississippi w USA). Po raz pierwszy zaśpiewał w miejscowym kościele w wieku siedmiu lat. W wojsku nauczył się grać na perkusji, potem przeniósł się do Chicago. W 1960 roku występował z Lovie Lee i Carey Bellem, jako perkusista grał przez rok dla Eddie Kinga. Stworzył swój własny zespół Starliters. W latach 1960 grywał z Sammy Lawhornem, Eddie Shawem, B.B.Kingiem. Nagrał kilka albumów, śpiewa, gra na instrumentach klawiszowych, perkusji, harmonijce ustnej.
Koncert był jednym z muzycznych akcentów, wpisujących się w obchody jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.


Kalendarz imprez

 • Baner: lubuskie.pl
 • Baner: sckiw.slawa.pl
 • Baner: zw.pl
 • Baner: EKO-Przyszłość
 • Baner: zwik.slawa.pl
 • Baner: osp.slawa.pl
 • Baner: KPP Wschowa
 • Baner: Powiatowy Urząd Pracy we Wschowie
 • Baner: WOPR WSCHOWA
 • Baner: RWS
 • Baner: LKŻ Sława
 • Baner: Kraina Lasów i Jezior
 • Baner: Sławski Klub Żeglarski
 • Baner: SLTZ
 • Baner: Triathlon Sława
 • Baner: Biblioteka Publiczna w Sławie
 • Baner: Mikroporady.pl